Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020

Α.Ο. Πολυκράτης κυπελλούχος Γυναικών Ν. Σάμου 2020-21 !

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Γυναικεία ομάδα μας στον τελικό του πρώτου κυπέλλου που διοργανώθηκε στην Σάμο απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο όπως είναι η ομάδα της Αναγέννησης. Η ομάδα μας παρότι προηγήθηκε με 2-0 σετ πιέζοντας πολύ με το σερβίς την αντίπαλη ομάδα, στην συνέχεια έχασε την συγκέντρωση της κάνοντας πολλά λάθη από την πίεση της ομάδας της Αναγέννησης που άρχισε να βρίσκει ρυθμό ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2 σετ. Το ματς οδηγήθηκε στο 5ο σετ (θρίλερ) όπου μετά από ένα καλό ξεκίνημα της ομάδας μας 3-0 βρεθήκαμε στην συνέχεια να χάνουμε με 4-8 και 10-14. Εκεί όμως έγινε η ανατροπή για την ομάδα μας που βρίσκοντας τα ψυχικά αποθέματα κατάφερε να προηγηθεί με 15-14 και στην συνέχεια να πάρει το σετ και το ματς με 17-15.

Τα σετ : 25-22, 25-22, 21-25, 16-25,17-15.

Συνθέσεις:

Α.Ο. Πολυκράτης: (Νικολαΐδης Δ. - Γκατζάκη Ζ.) 1.Κοττόρου Μ. 2.Πέρρου Ρ. 3.Διβανέ Μ. 4.Πέρρου Ε. 5.Μποτωνάκη Κ. 6.Βαλωμένου Μ. 8.Γρηγοριάδη Β. 9.Βακρά Ε. 10.Βαλιδάκη Μ. 11.Κυπραίου Ε. 12.Διβανέ Β. 13.Σπάγου Μ. 18.Σέγκου Α. 19.Μποτωνάκη Μ.

Α.Σ.Σ. Αναγέννηση: (Φαράτσης Ι.) 1.Λαμάϊ Λ. 2.Γαλάνη Α. 3.Σπέη Μ. 5.Λούπη Α. 7.Γεροντή Ανδρονίκη 9.Αρβανίτη Ε. 10.Γεροντή Αλεξάνδρα 11.Κνήτη Π. 12.Άκουλι Α. 14.Κρητικού Δ. 17.Γαλανου Α. 18.Καλιού Ε.

Διαιτητές: (Α) Χιώτης Δ. (Β) Πατσιάς Ε. (Γρ.) Βαρβατέ Κ.

Μεγάλος νικητής το βόλεϊ, κρίμα που αυτά τα ματς δεν μπορούν να τα παρακολουθήσουν ζωντανά οι φίλαθλοι λόγω των εκτάκτων μέτρων. Το κύπελλο είναι ένας νέος θεσμός στο νομό μας και ελπίζουμε η Τ.Ε. να το συνεχίσει και αναβαθμίσει (αλλά όχι με κύπελλο που το ταμπελάκι γράφει άλλο πρωτάθλημα) !!!

Δείτε τον αγώνα στο παρακάτω link από το samossport το οποίο ευχαριστούμε πολύ για την κάλυψη: